Jak na ekologické vytápění dřevemSpolečnost Schiedel je leadrem ve výrobě komínových systémů. V současnosti však nabízí svým zákazníkům více. Zákazníci mají na výběr z několika komínových systémů, jejichž součástí je krbová vložka. Základním předpokladem vytápění s minimální produkcí CO2 a dalších škodlivin je moderní krbová vložka s optimálním výkonem, který odpovídá prostoru určeného k vytápění. Důležitým aspektem je ale i  obsluha topného tělesa. Zkrátka to, co do kamen přikládáme a jakým způsobem ovlivňuje míru znečištění kouře, který následně z komína vychází.


 

Suché dřevo hoří lépe a čistěji
Dřevo je při současné situaci levným lokálním tepelným zdrojem. Do kamen ale patří pouze dřevo suché s maximálně 15% obsahem vody. Mokré dřevo potřebuje k hoření více energie. Je méně výhřevné a navíc dehtuje a může zanášet kouřovod. Jak poznáte, že je vaše dřevo dostatečně suché? Stačí vzít dvě polínka a klepnout s nimi o sebe. Pokud rezonují, je dřevo optimálně suché.

 

Obrácené podpalování a velikost polínek se počítá
Polena by měla mít takovou velikost, aby se do krbové vložky snadno vešla. Jedině tak zajistíte pěkné plameny a ideální proudění vzduchu potřebného k hoření. Svou důležitost má i vrstvení dřeva při zatápění. Zapalování ohýnku venku a v krbové vložce se překvapivě liší. V prvním případě je dobré třísky a menší polena umístit do nejnižšího patra hranice. Naopak v krbové vložce je ideální naklást větší polena dospodu a menší polínka s třískami položit nahoru. Pokud oheň prohořívá svrchu, plynné částice uvolňující se z hořícího dřeva se téměř beze zbytku spálí, oheň tak produkuje méně škodlivin.

 

Přikládejte přiměřeně, ale pravidelně
Plápolající oheň v interiéru je krásný, ale bez lidského přičinění a určitého úsilí se neobejde. Plnění krbových kamen je doporučeno maximálně ze dvou třetin. Pokud je vložka naplněná tzv. k prasknutí, opět nedochází k dokonalému spalování a do ovzduší jsou vypouštěny zbytečné škodliviny.

 

Nechte dřevo řádně hořet
Každý jistě víte, že oheň potřebuje k hoření vzduch. Přesto je stále běžnou praxí zejména před spaním řádně přiložit a omezit přívod primárního vzduchu v naději, že oheň vydrží až do rána. Jediným efektem je ale to, že dřevo téměř nehoří do atmosféry uniká celá řada nečistot. Oheň musí zkrátka řádně hořet, aby bylo maximum plynných částic zlikvidováno. Kvalitně izolovaný dům dokáže teplo snadno udržet během celé noci. Ráno pak nezbývá než opět zatopit.

Pravidelné čištění a kontrolu komína a krbové vložky vám snad nemusíme ani připomínat:)
Přejeme  vám mnoho nezapomenutelných okamžiků okolo vašeho rodinného krbu!

 

Ostatní články této kategorie:

11. 08. 2017
Potřebujete dodatečný komín? Máme pro vás řešení.
Důvodů k výstavě dodatečného komína je mnoho.  V některých stavbách zejména z 90. let komín chybí úplně a vytápí se elektřinou. Někde je komín napojený na hlavní zdroj vytápění a majitelé touží po doplňkovém zdroji tepla v podobě krbu.
29. 09. 2015
Pozor na falešné kominíky
Nenechte se napálit a dejte si pozor na falešné kominíky. Svým jednáním ohrožují Vás i Vaše blízké.
30. 06. 2014
S výběrem komína pomůže konfigurátor, nebo-li váš komínový průvodce
Vybíráte komín? S aplikací konfigurator.schiedel.cz se během okamžiku zorientujete v tom, co potřebuje váš dům i kolik vás to bude stát. Internetová „kalkulačka“ je založena na jednoduchých příkazech a pro lepší představu doplněna kompletními vizualizacemi. Po zadání základních parametrů zde během chvíle zjistíte, jak bude komín z nabídky Schiedel vypadat a na kolik vás zvolená varianta přijde.
09. 08. 2011
Z malých krbových kamen už nemusí trčet dlouhá roura kouřovodu!
Chcete některou z místností ve svém novém domě vybavit menšími krbovými kamny? Komplikace mohou nastat při napojování malého spotřebiče do komínu. Nechcete-li, aby vaše kamna „velikosti XS“ hyzdila jednou tak vysoká roura kouřovodu, musíte volbě spotřebiče přizpůsobit komínový systém.