Moderní domy se bez systému řízeného větrání prakticky neobjedou



Je-li vám více jak 35 let, zkuste se zamyslet, jak vypadalo vaše dětství. Většinu volného času jste pravděpodobně trávili se svými kamarády pobíháním po venku. Dnešní děti jsou na tom, co se času stráveného venku nepoměrně hůře. A nejen oni. Většina z nás se po většinu dne díky vysokému pracovnímu nasazení, stále oblíbenější práci z domova, televizi, počítačům a mobilním telefonům nechala dobrovolně uvěznit mezi 4 stěny. Každý 6. člověk navíc přiznává, že některé dny stráví celých 24 hodin uvnitř budov.


 

Problémem je, že moderní domy s kvalitní izolací mají samy o sobě téměř nulovou schopnost výměny vzduchu. Jak se tedy vypořádat v dokonale utěsněných domech s dostatečným přísunem čerstvého vzduchu do interiéru? Dle několika studií provedených v posledních letech se ukázalo, že vzduch v interiérech je výrazně horší než si myslíme. A není divu. Pro optimální duševní i fyzickou pohodu člověka by mělo být dle nejnovějších propočtů přiváděno do jakýchkoliv uzavřených prostor každou hodinu 25 m³ venkovního vzduchu za hodinu. Rodinný dům, který obývá čtyřčlenná rodina by měl mít každou hodinu přísun 100 m³ vzduchu za hodinu. Samozřejmě při odchodu všech členů domácnosti mimo domov, není takové větrání nutné. Pokud si představíte velké openspacy mnohdy naplněné k prasknutí zaměstnanci, nikoho nemůže překvapit, že v špatně větraných objektech jsou lidé unavení, častěji nemocní a celkově neproduktivní. Nedostatek čerstvého vzduchu totiž přesně toto způsobuje. Čím více jste doma, tím více jste unavení a tím méně energie máte na to, abyste se vydali ven. Je to zkrátka začarovaný kruh.

 

Sofistikované větrání se zkrátka stává nezbytnou součástí moderních objektů a je nutné o něm přemýšlet ideálně, než se začne stavět. Domy s téměř nulovou spotřebou energie, které se od příštího roku stanou díky nové legislativě standardem, se prakticky bez účinného ventilačního systému neobejdou.  Jak by tedy účinné větrání mělo vypadat? Pokud by šlo pouze o větrání, mohlo by se zdát, že by stačilo několikrát denně na několik minut otevřít okno a řádně vyvětrat. Jenže tak by zejména v zimních měsících docházelo k výrazným tepelným ztrátám. Navíc z důvodu tepelného komfortu tak v zimě nejen v pasivních domech většina z nás větrá nedostatečně. Předejít tím jde systémem řízeného větrání, které jde nastavit tak, aby bylo dosaženo dostatečné výměny vzduchu vzhledem k počtu osob obývajícím daný prostor. U pasivních a nízkoenergetických domů se však navíc neobejdete bez rekuperace tepla, která ohřívá přicházející vzduch vzduchem odpadním. Ventilační systém společnosti Schiedel KombiAir zajistí dostatečný přísun čerstvého vzduchu, který je navíc ve výměníku tepla ohříván odpadním vzduchem. Díky vysoké účinnosti, která dosahuje 90 % se například přicházející vzduch o teplotě -5°C  ve výměníku tepla ohřeje vycházejícím vzduchem o teplotě 22°C   na příjemných 20°C. Systém KombiAir navíc můžete účinně regulovat podle toho, jaké místnosti v danou denní dobu využíváte. KombiAir patří k nejtiššímu ventilačnímu systému dostupném na našem trhu s hlučností pouhých 34 dB. Unikátní svislé řešení je prostorově velmi nenáročné a obejde se bez samostatné technické místnosti. Pokud se o systému KombiAir chcete dozvědět více, případně byste rádi získali kontakt na našeho obchodního zástupce podívejte se na naše stránky https://www.schiedel.com/cz/produkty/ventilacni-systemy/kombiair/.

Ostatní články této kategorie: