Absolut Vari - komínová pata, která ladí i s malými kamnyMalá krbová kamna s menším výkonem jsou skvělou volbou do energeticky úsporných domů. Poslouží zejména jako záložní zdroj tepla, který navíc dokáže vytvořit příjemnou atmosféru, kdykoliv budete chtít. U spotřebičů s malou výškou však může nastat problém při snaze o přímé napojení do komína. Ne všechny systémy totiž dovolují napojení v nižší úrovni. Samozřejmě je možné přizpůsobit se danému komínovému systému a napojení řešit kouřovodem, který dotáhne spaliny do požadované výšky. Další možností je přizpůsoben komína malému spotřebiči.


Překážky, na které narazíte u běžných systémů
Pokud chceme malý spotřebič připojit nejlépe přímo do komínu, obvykle narazíme na zásadní komplikaci. Tou bývá sestava komínové paty (spodní části komína), která má vždy určenou výšku, do které kouřovod nelze připojovat. V produktovém listu každého systému ji obvykle nalezneme pod údajem o nejmenší možné výšce osy napojení kouřovodu.  Tato výška běžně dosahuje přes 1 metr. Pořizujeme-li si miniaturní krbová kamna, která budou mít na výšku 50 - 60 cm, bude roura kouřovodu končit ještě jednou tak vysoko jako spotřebič.
 
Při napojování spotřebičů už nepotřebujete násobilku
Dalším problémem je tzv. modulová skladba řady moderních komínových systémů.  Většinou jde o komíny s "klasickou" šamotovou vložkou, kterou vzhledem k jejím zámkovým spojům nemůžeme krátit. Tento typ vložek proto předem definuje výšku kouřovodu v násobcích své délky, například 33 cm. Přímé připojení rovným krátkým kouřovodem lze tedy provést jen v těchto výškových úrovních (tj. modulech).
 
Komínová vložka, kterou lze libovolně krátit
Společnost Schiedel nabízí řešení v rámci systémy s variabilní výškou připojení kouřovodu s názvem Schiedel Absolut Vari.Systém Absolut je složen z tenkostěnné keramické vložky s celokeramickými hrdlovými spoji. Díky takovému způsobu spojování můžeme vložku libovolně zkrátit na potřebnou délku, a tím přizpůsobit s potřebnou přesností výšku osazení T kusu pro napojení kouřovodu podle požadavku spotřebiče.
 
Pro přímé napojení spotřebičů o minimální výšce 50 cm
Z pohledu přímého připojování malých spotřebičů je však u systému Absolut Vari zásadní řešení skladby komínové paty. Zde byly zvoleny a použity prvky tak, aby konstrukce komínové paty zabrala minimální možnou výšku. Absolut Vari umožní přímé napojení i těch spotřebičů, kde osa jejich kouřového hrdla je ve výšce 50 až 55 cm.
 
 

Běžné komínové systémy neumožňují variabilní napojení spotřebiče.
Schéma: atypická pata Absolut Vari.
Schéma: atypická pata Absolut Vari.
Základní souprava pro napojení spotřebiče v systému Absolut Vari.
Absolut Vari umožňuje přímé napojení spotřebičů i o min. výšce 50 cm.
Krbová kamna už nemusí hyzdit dvakrát taková roura kouřovodu.
Ostatní články této kategorie: