Viry nemají ve větraných prostorech šanci!Potřeba častého větrání se v posledních měsících zdůrazňuje jako jedna z efektivních zbraní v boji s koronavirem. Nový typ koronaviru je, jak víme, respirační onemocnění. Nakažený ho vylučuje dýcháním a ve větší míře například mluvením nebo kašláním. Pokud vzduch v místnosti budeme pravidelně větrat, zamezíme přílišné koncentraci viru ve vnitřních prostorách a snížíme pravděpodobnost přenosu viru na další osoby. 


Nejefektivnějším způsob větrání je jednoznačně řízené větrání. Jen to dokáže dynamicky ředit koncentraci viru po celou dobu pobytu nakažených osob ve vnitřních prostorách. Důležitost řízeného větrání je třeba vyzdvihnout i mimo kontext koronavirové pandemie. V závislosti na konkrétním prostředí vznikají totiž nejrůznější další škodliviny, které je nutné pravidelně odvádět z interiéru. V první řadě se jedná o vydechovaný oxid uhličitý. Jeho přílišná koncentrace způsobuje únavu, bolesti hlavy a další obtíže. V interiéru se potýkáme rovněž z nežádoucími pachy například z vaření. Dalším problémem bývají škodlivé látky uvolňující se například z nového nábytku.

 

Řízené větrání – plíseň nemá šanci


Dalším strašákem je vlhkost. Té vyprodukuje každý člen domácnosti denně až 12 litrů. Hlavními původci jsou činnosti jako praní, sušení, vaření či sprchování. Pokud vlhkost v interiéru zůstane, může vést k nežádoucí tvorbě plísní. Dříve bylo jediným řešením dostatečné vytápění kombinované s pravidelným větráním. Dnes je řešením zakomponovat do projektu domu právě systém řízeného větrání, které drží úroveň vlhkosti na optimální úrovni.

 

KombiAir – nejtišší rekuperační jednotka na trhu


Při výběru větracího systému je třeba dbát na jeden aspekt, který může při provozu nepříjemně překvapit. Problémem celé řady nabízených rekuperačních jednotek u nás je totiž poměrně vysoká hlučnost.  Rekuperační jednotka KombiAir od společnost Schiedel, předního evropského výrobce kvalitních komínových systémů, uvedla na náš trh zcela nový systémem řízeného větrání s bezkonkurenčně nízkou hlučností, pouhých 34 dB, což je sotva slyšitelná hranice. Tím se řadí mezi nejtišší výrobky v konkurenci podobných zařízení.

 

Minimální nároky na místo a maximální účinnost

 

Další výhodou systému je jeho kompaktnost. Jednotka je umístěna do modulu o půdorysu 360x620mm, který se včetně rozvodů instaluje ve fázi hrubé stavby. Výška se přizpůsobuje stropu. Celý produkt je tak svou velikostí srovnatelný s komínovými systémy Schiedel a vejde se prakticky kamkoliv. 90% účinností rekuperace tepla se jednotka KombiAir rovněž řadí k tomu nejlepšímu, co je možné na našem trhu pořídit.

 

Úleva pro všechny, ale především pro alergiky


Velkou úlevu pocítí v interiérech vybavených řízeným větráním každý. Sníží se únava, bolesti hlavy a šíření infekcí. Kdo však ocení tento technologický pokrok nejvíce, jsou alergici. Výrazným bonusem jsou totiž filtry, kterými systémy řízeného větrání běžně disponují.  Do interiéru se dostává pouze čerstvý vzduch zbavený prachu, plísní i pylu, nejčastějších alergenů. Systém řízeného větrání zkrátka výrazně zkvalitní život v interiérech staveb s téměř nulovou spotřebou energie.
 

Ostatní články této kategorie: