I komín dnes koupíte na internetu, ale pozor na jejich kvalitu!E-commerce zažívá v současnosti překotný a díky vládním opatřením pochopitelný růst. Kdo zaspal před propuknutím pandemie a neměl svůj byznys připraven na bezpečný online prodej, těžko nevýhodnou situaci dohání během nucených uzavírek obchodů. 


 

Komín na pár kliknutí raději neobjednávejte

 

Přesto existují specifické produkty, jejichž prodej pouze přes internet je přinejmenším diskutabilní. Například segment komínových systémů se zčásti na internet přesunul, přesto odborníci před rychlým nákupem na internetu varují. Prověřit původ a pravdivost deklarovaných informací totiž není vždy jednoduché. Že se nejedná o plané bití na poplach dokládají statistiky Hasičského záchranného sboru České republiky. Požáry od komína jsou v topné sezóně na denním pořádku. Způsobené škody dosahují každoročně několik desítek milionů korun a mnohé požáry mají fatální následky. Celá řada investorů spoléhá na to, že jim případné škody zaplatí pojišťovna. Ta se však vždy zajímá o dokumenty o pravidelné údržbě a certifikáty dokazující bezpečnost komínového tělesa. Ty ale k podezřele levným komínům pochybného původu nedostanete.

 

Schiedel spoléhá na prodej na míru


Společnost Schiedel, která vyrábí a vyvíjí komínové systémy již 75 let, se kompletnímu přechodu na internetový prodej brání. Ačkoliv si můžete kompletní nabídku z tepla domova prohlédnout, nákup by vždy měl projít přes odborného poradce, který vyhodnotí výběr nejvhodnějšího řešení. Je pravdou, že nabídka společnosti Schiedel je mnohdy oproti lákavým nabídkám „zaručeně bezpečných“ komínových systémů, kterých najdete na internetu nespočet, dražší. Nicméně komínové systémy Schiedel jsou testovány a certifikovány jako celek a jako takové musí vyhovovat velmi přísným kritériím. Na trh jsou tak posílány pouze výrobky prvotřídní kvality. Pochybení zkrátka nepřichází v úvahu. Ani při extrémních situacích, jakým je bouchnutí sazí, nesmí být váš dům ohrožen. Komínové vložky Schiedel tuto zátěž bez problémů vydrží. Na trhu však najdeme i širokou nabídku tzv. individuálních komínů, jejichž cena je sice nižší, ale testování těchto produktů se omezuje na ověření funkčnosti jednotlivých stavebních prvků. Komín není prověřen jako celek a to může být časem problém. Komíny s pochybnou konstrukcí nemusí dlouhodobě  vydržet působení teplot převyšující 1000°C  a nápor tlakové vlny. V lepším případě se můžete dočkat škody na majetku, v tom horším i újmy na zdraví.

Investice do nového kvalitního komína představuje cca 2% z celkového rozpočtu stavby průměrného rodinného domu. To je položka, která se v případě nutnosti dá ušetřit jinde, například v rámci vybavení. Na komínu však závisí bezpečnost celé stavby, a proto by se mu měla věnovat náležitá pozornost i zasloužené finance.

Ostatní články této kategorie: