Doplňky k nerezovým komínům pro bezpečný provozNerezová komínová tělesa jsou oblíbená pro svou jednoduchou montáž a možnost dodatečné instalace i do zaběhnuté domácnosti. Jediným problémem bývají spoje mezi hořlavými konstrukcemi a pláštěm komínové tělesa. Společnost Schiedel nabízí svým zákazníkům několik doplňků, které účinně, levně a velmi jednoduše odizolují problematické prvky od nerezového komína. Jedině tak si příjemné sálavé teplo a úsporné ekologické vytápění budete moci užívat bez starostí.


 

Těsný a bezpečný prostup střechou

Problematickým je zejména prostup střešní konstrukcí. Ten musí být jednak dokonale těsný a požárně odolný. Klasická šikmá střecha se většinou skládá ze sádrokartonového podhledu, parotěsné fólie, minerální izolace, paropropustné pojistné hydroizolace a skládané střešní krytiny. Největší komplikace v této skladbě představuje napojení komína na obě folie tak, aby spoj byl těsný a zároveň odpovídal podmínkám požární bezpečnosti.

HOTSchott

Dokonalou těsnost prostupu komínového tělesa střešní konstrukcí zaručí novinka v podobě samolepicí silikonové manžety HOTSchott, která odolá teplotě až 250ºC. Její použití se doporučuje na nejběžněji nabízené nerezové komíny společnosti Schiedel - ICS, Permeter, Permeter Smooth a Permeter Smooth Air. Při jejím použití obstojí zmíněné nerezové komínové systémy i v náročném Blower Door testu, který prověřuje vzduchotěsnost obálky domu. Jednoduchá silikonová manžeta se natáhne na komínový průduch a samolepící fólií se připevní k parozábraně nebo difuzní fólii. Dlouhou životnost zajišťuje teplotně stabilní pružný silikon.


VermiS

Dalším doplňkem, který rovněž zajistí těsný a požárně bezpečný prostup střechou představuje již zavedený systém VermiS. VermiS jsou tvarově přesné výlisky na bázi vermikulitu, izolačního materiálu s vysokou tepelnou odolností. Ty se jednoduše připevní dodanými sponami ke komínovému tělesu v místě prostupu střechou. Systém VermiS vyniká nízkou cenou a velmi snadnou opracovatelností běžnými ručními nástroji na opracování dřeva. Prostup Schiedel VermiS je dodáván v rozměrové řadě pro lehké třívrstvé komíny Schiedel ICS 25 a 50, stejně tak pro systémy Permeter 25 a 50.

Ochrana kouřovodu při prostupu hořlavou konstrukcí

Ignis Protect


Kromě prostupu komínového tělesa střechou může jisté úskalí představovat i prostup kouřovodu stěnou. Zde, pokud jsou použity hořlavé konstrukce, je třeba rovněž použít dodatečný izolační materiál. V tomto případě Schiedel nabízí stavební prvek IGNIS PROTECT, který řeší situaci prostupu kouřovodu hořlavou stěnou nebo příčkou. Kouřovod, který spojuje krbovou vložku s komínovým tělesem, může být vzhledem k malé vzdálenosti od krbové vložky náchylný k přehřívání. Špatně řešený prostup tak může představovat bezpečnostní riziko pro celou stavbu. IGNIS PROTECT spolehlivě zabrání přenosu vysokých teplot z kouřovodu na přilehlé stěny.  Jedná se o monolitický stavebnicový prvek z kvalitní minerální izolace s vyjímatelnými kruhovými segmenty, které se odstraní v závislosti na průměru kouřovodu. Toto efektivní, spolehlivé a jednoduché řešení doslova za pár korun jednoznačně zvýší bezpečnost otopné soustavy. Pokud si chcete být jisti, že řešení vašeho komínového tělesa odpovídá normám, obraťte se na naše technické poradce, kteří vám doporučí řešení na míru.

 

IGNIS PROTECT pro ochranu kouřovodu
Dodatečná izolace VermiS
Silikonová manžeta HOTSchott
Ostatní články této kategorie: