Dům bez komína? Raději ne!Plánujete stavět nový dům a počítáte, kde by se dalo ušetřit? Že byste oželeli komín? Ostatně, proč utrácet za jeho pořízení, když nezbytné vytápění kvalitně zatepleného domu zvládne například podlahové vytápění? 


Výhradně na elektřinu raději nespoléhejte
Při sázce na elektřinu je důvod nasnadě a věřte, že byste ho pocítili při prvním výpadku elektřiny v zimním období. Kvalitní komín napojený na záložní otopnou soustavu v podobě krbové vložky je něco jako pojištění. Vlastně ho nemusíte ani používat, ale v případě nouze budete vděční, že jste se do něj rozhodli investovat. Nicméně pokud za komín již peníze vydáte, určitě ho nenecháte ležet ladem. Ostatně představte si, že se vrátíte podzimního sychravého dne utahaní z práce. Není nad to rozdělat oheň v krbu a usadit se před něj. Sálavé teplo vycházející z krbové vložky je nejpříjemnější forma vytápění vůbec. Samozřejmě vyžaduje jistou námahu při zatápění, ta se ale rozhodně vyplatí. Ostatně lidé, kteří krbovou vložku ve svém domě mají, si bydlení bez ní již ani nedokážou představit.

 

Krb a komín v jednom
Pořízení kvalitního komína s krbovou vložkou představuje cca 2% z celkového nákladu na stavbu průměrného rodinného domu. To je položka, která  není nijak likvidační a rozhodně se dá ušetřit jinde, například na vybavení domu.  Pokud investujete do záložního zdroje tepla a budete ho využívat vězte, že neuděláte chybu ani z hlediska ekologie. Budete využívat lokální, obnovitelnou a levnou surovinu, které máme v současné době v České republice dokonce nadbytek. Schiedel nabízí v tomto ohledu dvě velmi jednoduchá a bezstarostná řešení, která zahrnují pořízení komína a krbové vložky zároveň. Prémiovou variantu představuje monolitický komínový systém Kingfire. Ten v sobě spojuje nejen nejmodernější výkonná kamna na kusové dřevo, ale i nejkvalitnější komínové těleso Absolut, které je jako jediné na našem trhu certifikované i pro pasivní stavby. Výhodou systému je velmi rychlá výstavba. Celý systém se totiž vyrábí na míru každé stavbě a na stavbu je dovezen vcelku. Samotná instalace je tak otázkou minut. Jediným předpokladem pro úspěšnou realizaci je přítomnost jeřábové techniky, bez které betonový monolit nejde vztyčit. Další variantou je lehký nerezový komínový systém Schiedel Permeter Smooth Air, který je dodáván v balíčku s krbovými kamny Sirius. Tento komínový systém je jediným nerezovým typem, který je zcela nezávislý na vzduchu z místnosti. To je předpokladem k instalaci do nízkoenergetických domů vybavených řízeným větráním.

 

I plyn potřebuje parťáka
I když vytápění plynem se zdá jako jistota, která spolehlivě funguje, není od věci si připomenou, že se nejedná o lokální komoditu. Vytápění plynem je o závislosti na zdroji, který nemusí být vždy 100% dodáván. Naše společnost si za poslední období relativního blahobytu bere celou řadu věcí jako samozřejmost. Nicméně i krize, kterou právě procházíme nám ukazuje, že radikální změna může nastat doslova ze dne na den. Možnost vytápět svůj dům je jedním z předpokladů pohodlného bydlení, proto bychom se o jeho zabezpečení nemělo být lhostejné. Schiedel nabízí zákazníkům, kteří jako si jako hlavní zdroj vytápění vybrali plyn variantu, která za cenu jednoho komína povolí napojení jak plynového kotle, tak krbové vložky na kusové dřevo. Tento komínový systém se dvěma samostatnými komínovými průduchy pod názvem Kombigas představuje ekonomicky výhodné řešení jak z pohledu počáteční investice, tak z hlediska dlouhodobé perspektivy.

Komínový systém Kombigas obsahuje plastovou komínovou vložku na odvod spalin od plynového kotle. Na keramickou vložku je možné připojit například krbová kamna na kusové dřevo.
Systém Kingfire vypadá v interiéru velmi elegantně. Díky zabudovanému krbu v komínové konstrukci navíc zabírá minimum místa.
Instalace systému Kingfire je rychlá, přesná a jeho provoz velmi spolehlivý.
Ostatní články této kategorie: