Zůstaňte zdraví díky správně větranému interiéru!V souvislosti s koronavirovou krizí je více než patrné, jak důležitou roli hraje řádně větraný interiér. Ostatně již naše babičky každé ráno bezpodmínečně pootvíraly všechna okna, aby do chalupy pustily co nejvíce čerstvého vzduchu. Navíc dříve byly domy postaveny tak, že docházelo k permanentní výměně vzduchu, díky netěsnícím oknům, dveřím a profukujícímu komínu.


V posledních letech se veškerá pozornost obrátila na utěsnění obálky domu a na energetické úspory. Čerstvý vzduch se tak nemá kudy do moderních staveb dostat. Není divu, že lidé trávící v interiéru více času než je zdrávo trpí únavou, bolestmi hlavy a především jsou náchylní k nemocem.

Je třeba jasně říci, že dnes pouhé otevírání oken nestačí. Chybí nám výše zmíněná neustálá výměna vzduchu, i když je vše zavřeno. Proto je u nízkoeenergetických staveb nutné větrání zajistit sofistikovaněji.

Jediným adekvátním řešením, které zaručí minimální tepelné ztráty a zároveň dodá potřebný kyslík do domácnosti, je systém řízeného větrání. Ten mimo jiné zajistí odvod nežádoucích pachů vznikajících při vaření, přirozeně vydechovaného hromadícího CO² a samozřejmě i vlhkosti.

Řízené větrání – plíseň nemá šanci
Vlhkosti vyprodukuje každý člen domácnosti denně až 12 litrů. Hlavními původci jsou činnosti jako praní, sušení, vaření či sprchování. Pokud vlhkost v interiéru zůstane, může vést k nežádoucí tvorbě plísní. Dříve bylo jediným řešením dostatečné vytápění kombinované s pravidelným větráním. Dnes je řešením zakomponovat do projektu domu systém řízeného větrání, které drží úroveň vlhkosti na optimální úrovni.

KombiAir – nejtišší rekuperační jednotka na trhu
Při výběru větracího systému je třeba dbát na jeden aspekt, který může při provozu nepříjemně překvapit. Problémem celé řady nabízených rekuperačních jednotek u nás je totiž poměrně vysoká hlučnost.  Rekuperační jednotka KombiAir od společnost Schiedel, předního evropského výrobce kvalitních komínových systémů, uvedla na náš trh zcela nový systémem řízeného větrání s bezkonkurenčně nízkou hlučností, pouhých 34 dB, což je sotva slyšitelná hranice. Tím se řadí mezi nejtišší výrobky v konkurenci podobných zařízení.

Minimální nároky na místo a maximální účinnost
Další výhodou systému je jeho kompaktnost. Jednotka je umístěna do modulu o půdorysu 360x620mm, který se včetně rozvodů instaluje ve fázi hrubé stavby. Výška se přizpůsobuje stropu. Celý produkt je tak svou velikostí srovnatelný s komínovými systémy Schiedel a vejde se prakticky kamkoliv. 90% účinností rekuperace tepla se jednotka KombiAir rovněž řadí k tomu nejlepšímu, co je možné na našem trhu pořídit.

Úleva pro všechny, ale především pro alergiky
Velkou úlevu pocítí v interiérech vybavených řízeným větráním každý. Sníží se únava, bolesti hlavy a šíření infekcí. Kdo však ocení tento technologický pokrok nejvíce, jsou alergici. Výrazným bonusem jsou totiž filtry, kterými systémy řízeného větrání běžně disponují.  Do interiéru se dostává pouze čerstvý vzduch zbavený prachu, plísní i pylu, nejčastějších alergenů. Systém řízeného větrání zkrátka výrazně zkvalitní život v interiérech staveb s téměř nulovou spotřebou energie.
 

Ostatní články této kategorie: