Dům s řízeným větráním poznáte na první nádech



Obnova starých objektů vyžaduje houževnatost, odhodlání a dostatek financí. V případě esteticky nezajímavých staveb je pak mnohdy na zvážení, zda-li není lepší začít stavět tzv. na zelené louce. Nemusíte se tak přizpůsobovat stavbě, naopak si své vysněné bydlení můžete uspořádat zcela podle svých představ. 


 

Že se ne vždy vyplatí investovat do starého, nám potvrdil i pan Jankta, který nás pozval do svého nového domu, který se nachází v původní zástavbě v malebném středočeském městě Unhošť. „ Když jsme se rozhodli s rodinou přesídlit z pražského 30metrového bytu do přízemního domku v původní zástavbě, mysleli jsme si, že se pustíme “pouze“ do zevrubné rekonstrukce. Realistické zhodnocení stavu stavby ale ukázalo, že náklady na uvedení objektu do přijatelného stavu, by byly příliš velké. Navíc jsem došel k závěru, že současné materiály a konstrukce zaručují mnohem zdravější a příjemnější klima v interiéru,“ říká pan Jankta.

 


Sázka na moderní materiály se z hlediska komfortu vyplatí!

 


Zmíněné příjemné klima pocítí každý, kdo překročí práh čerstvě zabydlené novostavby. Žádný typický závan novoty, čerstvé výmalby a těkavých látek uvolňujících se běžně z podlah a nového nábytku zde cítit není. Důvodem je kvalitní systém řízeného větrání s rekuperací tepla, který se majitelé rozhodli do novostavby pořídit. „Původně jsme v souvislosti s pouhou rekonstrukcí s řízeným větráním s rekuperací nepočítali. Při plánování podoby nového domu, mne na myšlenku řízeného větrání přivedla firma Schiedel, která nám do domu dodávala komínové těleso. Hlavní motivací bylo docílení zdravějšího ovzduší a zkrocení vlhkosti v interiéru, která bývá v utěsněných prostorech často problém. Roli hrálo ale i to, že se dům nachází nedaleko pražské Ruzyně a ač bydlíme v klidné ulici, tak nám nad domem často létají letadla. Možnost větrání, bez toho aniž bychom museli otevírat okna, tak určitě oceníme zejména v letních měsících, kdy se běžně spí s okny dokořán. Finální rozhodnutí pak podpořil fakt, že na rekuperaci je možné zažádat o dotaci. Zhruba polovinu nákladů na pořízení tak dostaneme zpět. S konkrétním typem řízeného větrání nám poradil Schiedel, který kromě dodané technologie KombiAir měl na starosti i samotnou realizaci“ říká pan Jankta.

 

Řízené větrání usnadní cestu ke stavebnímu povolení

 


Zařazení řízeného větrání s rekuperací do projektu a využití obnovitelného zdroje například v podobě krbové vložky je po opětovném zpřísnění legislativy jednou z nejjistějších cest k získání stavebního povolení. Od ledna 2022 se totiž opět změnily podmínky pro získání stavebního povolení na stavbu rodinných domů. Cílem je další snížení energetické náročnosti budov a přiblížení se k pasivnímu standardu.

 

Dostatek čerstvého vzduchu bez průvanu a zbytečného hluku

 


Srdcem systému řízeného větrání je výměník tepla s technologií @Zehnder, ve kterém je zvenčí přiváděný vzduch ohříván vzduchem odpadním. Tuto na prostor nenáročnou jednotku je ideální umístit do technické místnosti, vejde se však i do menší skříně například v předsíni. K samotnému provozu pan Jankta dodává. „Za běžného provozu není slyšet prakticky žádný hluk, mírnější aktivitu zaznamenáte pouze při zvýšeném výkonu, který je dobré zapnout například při sprchování. Zvýšený výkon se spíná i při návštěvě toalety. Výrobci sanitárního zařízení došli v současnosti tak daleko, že odvod pachů je dnes zaveden přímo do toalety, ze které je odváděn právě systémem řízeného větrání pryč z místnosti. V jednotlivých místnostech je zabudován vždy odvod odpadního vzduchu nebo naopak průduch s přívodem čerstvého vzduchu. Ložnice a obývací pokoj tak mají výstupy čerstvého vzduchu, toalety a koupelny naopak odsávání odpadního vzduchu. Mezi jednotlivými místnostmi tak přirozeně proudí vzduch. To je podpořeno i tím, že v domě nejsou prahy. Veškeré rozvody jsou schovány v podlaze nebo stropě. K samotnému proudění dochází naprosto neslyšně a bez povšimnutí. Veškerá aktivita se totiž odehrává pouze v centrální jednotce, která je v našem případě umístěna ve větší technické místnosti hned za vchodovými dveřmi, kam jsme umístili z důvodu dostatečného prostoru i druhou koupelnu.“

 

Řízené větrání a krb pod jednou střechou

 

Pokud je v objektu paralelně s řízeným větráním zabudovaná krbová vložka, jak tomu je i v domě pana Jankty, má to svá specifika. Krbová vložka a komín musí být dokonale těsné. Krbová vložka navíc musí být nezávislá na vzduchu z místnosti. Schiedel nabízí zákazníkům komplexní řešení v podobě monolitu, ve kterém je kromě komína i integrovaná krbová vložka. Přívod vzduchu ke spotřebiči je řešen samostatnou šachtou přímo v komíně, který je na našem trhu jako jediný certifikován i pro pasivní stavby. Pan Jankta se nakonec rozhodl pro individuální řešení. „ Komín nám dodala společnost Schiedel, krbovou vložku jsme si však nechali vyrobit na míru specializovanou firmou. Jelikož se profesně pohybuji ve stavebnictví, byl pro mne výběr dodavatele určitě jednodušší,“ dodává pan Jankta.

 

V každé místnosti je umístěn buď přívod čerstvého nebo naopak odvod odpadního vydýchaného vzduchu. Cirkulace vzduchu je pak podpořena absencí prahů mezi místnostmi.
V samotné jednotce se odehrává veškerá aktivita. Zde je příchozí vzduch ohříván, chlazen nebo je u něj upravována vlhkost.
Průduch umístěný u vchodových dveří přivádí do domu čerstvý vzduch.
Ostatní články této kategorie: