Jednoduchá cesta ke stavebnímu povolení



Od ledna 2022 se opět zpřísnily podmínky pro získání stavebního povolení na stavbu rodinných domů. Cílem je další snížení energetické náročnosti budov a přiblížení se k pasivnímu standardu. Jelikož se jedná o několikátou úpravu v řadě, začíná se běžný stavebník v aktuálních předpisech ztrácet. Proto není od věci představit jednoduché a schůdné řešení, které navíc ušetří mnoho starostí s hledáním spolehlivých dodavatelů.


 

 

Konkrétní řešení je ponecháno na úsudku projektantů a architektů, kteří musí docílit optimálních úspor v návaznosti na požadavky zadavatele a podmínky vycházející z konkrétního typu stavby, umístění pozemku atd. Větší nároky jsou kladeny na architektonické zpracování stavby. Hodnotí se kompaktnost, správná orientace stavby pro lepší využití sluneční energie a vhodný tvar střechy pro eventuální efektivní umístění solárních panelů, dále pak využití obnovitelné energie a rekuperace tepla.

 

Komplexní řešení Schiedel

 

Jedno z nejjednodušších a nejkomplexnějších řešení pro docílení optimálního energetického  standardu budovy, zdravého vnitřního prostředí a splnění požadavků k získání stavebního povolení nabízí společnost Schiedel. Tento tradiční výrobce komínových systémů se dnes zaměřuje na ucelená řešení pro tepelnou pohodu interiérů. Stavebníci rodinných domů mohou využít kombinaci komínového tělesa s integrovaným krbem Kingfire a řízeného větrání s rekuperací tepla KombiAir. Toto technologické řešení splňuje požadavek využití obnovitelného zdroje energie a zároveň minimalizuje úniky tepla a zaručuje zdravé vnitřní prostředí. Výhodou je oslovení jednoho dodavatele, který celý systém dodá na klíč. Zákazník tak nemá starosti s promýšlením technologického řešení a vyhne se složitým jednáním s různými subjekty. Vše získá na jednom místě.

 

Řízené větrání s rekuperací tepla výrazně zvýší komfort bydlení

 

Srdcem celého řešení je řízené větrání s rekuperací tepla KombiAir se špičkovou technologií @Zehnder. Tato technologie zatočí s problémem špatné kvality vnitřního prostředí čím dál dokonaleji zateplených budov a zároveň minimalizuje úniky tepla, ke kterým dochází při běžném otevírání oken. Řízené větrání KombiAir zajistí pravidelný a dostatečný přísun pročištěného venkovního vzduchu, který je ohříván ve výměníku tepla. Zabudované entalpické výměníky umí upravit i vlhkost přiváděného vzduchu. Filtry Microban® vyčistí venkovní ovzduší od pachů i alergenů a výrazně uleví alergikům například v pylové sezóně. S řízeným větráním KombiAir ale pocítí výrazné zlepšení života prakticky každý. V dobře větraných prostorách se lépe spí, člověk se budí odpočatý a přes den má více energie. Jelikož trávíme v interiérech mnohem více času než dříve, ovlivňuje kvalita vnitřního prostředí náš život více, než si připouštíme. Jednotka KombiAir navíc vyniká energetickou účinností až 95%, nízkou spotřebou a výjimečně tichým povozem, který není u konkurence samozřejmostí. Jasným vodítkem pro spotřebitele může být i ocenění renomovaným nezávislým německým institutem PassiveHouse Darmstadt.

 

Krb není pouhým estetickým doplňkem

 

Pořízení krbové vložky mnozí stavebníci považují za jakýsi estetický doplněk, který se do vytříbeného interiéru hodí. Zakomponování krbové vložky do projektu má ale svůj pragmatický důvod. Stavebník doloží požadované využití obnovitelného energetického zdroje a tím dostojí legislativním požadavkům. Navíc ve velmi napjaté situaci na energetickém trhu je diverzifikace tepelných zdrojů vhodná nejen z hlediska úspor, ale i ze strategického hlediska. Instalace krbové vložky Kingfire pak výrazně zrychlí proces výběru dodavatele, neboť se jedná o komplexní řešení zahrnující na míru vyráběný monolitický komín, ve kterém je zabudována krbová vložka. V průběhu stavby pak toto řešení výrazně urychlí instalaci, která probíhá řádově během několika desítek minut. Celý produkt se totiž na stavbu doveze vcelku a na místo určení se zasazuje pomocí jeřábu. V interiéru pak každý ocení minimální nároky tohoto konkrétního řešení na prostor. Oproti běžnému komínovému tělesu a na něj napojené krbové vložce, zabírá Kingfire cca polovinu plochy. Pro moderní interiér je pak zásadní těsnost celého systému a nezávislost na vzduchu z místnosti. Vzduch potřebný k hoření se totiž po zatopení v kamnech začne nasávat zvenčí samostatnou šachtou umístěnou v komínovém tělese.
 

Ostatní články této kategorie:

09. 02. 2022
Moderní krbové vložky pro bezpečné vytápění
Každoročně řeší hasiči a záchranáři případy otrav oxidem uhelnatým. Ten je produkován nedokonalým spalováním. Pro člověka může být vyšší koncentrace této bezbarvé látky bez zápachu smrtelná. Pokud jste majiteli krbu na kusové dřevo nebo o jeho instalaci uvažujete, je nutné vědět, jak k případným unikům dochází a jak jim účinně zamezit. Prakticky nulové riziko představuje pouze pravidelně čištěný kvalitní komín a správně napojený moderní spotřebič. V opačném případě se majitelé domů vystavují zbytečnému nebezpečí nepříjmných událostí, které mohou mít fatální následky.
19. 04. 2021
Vytápění a větrání nyní se slevou 20 000 Kč
Výstavba domu přináší sama o sobě nespočet nástrah a překážek, kladených nejen ze strany úřadů, ale daných i nedostatkem kvalifikované řemeslné síly a její zvyšující se cenou. Jedno z mála ulehčení představují komplexní nabídky zavedených výrobců stavebních materiálů. Zákazníci tak nemusí řešit jednotlivé detaily u různých dodavatelů. Jednodušší výběr a nákup stavebního materiálu je tak malou kompenzací k jinak stále komplikovanějším procesům spojeným se stavbou.
11. 02. 2021
Tipy na uchovávání palivového dřeva
Vytápění dřevem je v posledních letech čím dál populárnější. Mnoho lidí si jej pořizuje jako doplňkové vytápění k běžnému plynu nebo elektřině. Díky tomu se stávají nezávislejší na cizích dodávkách energie a během dlouhé zimy si můžou alespoň občas užívat příjemného sálavého tepla.
09. 11. 2020
Šetřit za vytápění neznamená mrznout!
Chcete-li ušetřit za vytápění, můžete se řídit dvěma rozdílnými radami. Vytápět méně nebo chytře. Pokud se uchýlíte ke druhé, chytřejší variantě, můžete využít například vytápění dřevem, které patří v porovnání s ostatními nejběžnějšími zdroji energie jednoznačně k nejlevnější a zároveň ekologické variantě. Důvodem nízké ceny je dostupnost a v současnosti dokonce nadbytek způsobený kůrovcem. Instalace krbových kamen tak bývá jasnou volbou pro všechny, kdo chtějí trvale a pravidelně šetřit za vytápění. 
20. 07. 2020
Překvapivá fakta o dřevě na nové stránce společnosti Schiedel!
Co si myslíte o využití dřeva jako zdroje vytápění? Pokud máte jisté pochybnosti nebo pocit, že jen přispíváte k dalšímu ničení lesů na planetě, pak vám doporučujeme začíst se do nové stránky společnosti Schiedel věnované dřevu, historicky nejpřirozenějšímu zdroji tepla u nás.
06. 01. 2020
Absolut Vari - komínová pata, která ladí i s malými kamny
Malá krbová kamna s menším výkonem jsou skvělou volbou do energeticky úsporných domů. Poslouží zejména jako záložní zdroj tepla, který navíc dokáže vytvořit příjemnou atmosféru, kdykoliv budete chtít. U spotřebičů s malou výškou však může nastat problém při snaze o přímé napojení do komína. Ne všechny systémy totiž dovolují napojení v nižší úrovni. Samozřejmě je možné přizpůsobit se danému komínovému systému a napojení řešit kouřovodem, který dotáhne spaliny do požadované výšky. Další možností je přizpůsoben komína malému spotřebiči.
02. 04. 2019
Jak na ekologické vytápění dřevem
Společnost Schiedel je leadrem ve výrobě komínových systémů. V současnosti však nabízí svým zákazníkům více. Zákazníci mají na výběr z několika komínových systémů, jejichž součástí je krbová vložka. Základním předpokladem vytápění s minimální produkcí CO2 a dalších škodlivin je moderní krbová vložka s optimálním výkonem, který odpovídá prostoru určeného k vytápění. Důležitým aspektem je ale i  obsluha topného tělesa. Zkrátka to, co do kamen přikládáme a jakým způsobem ovlivňuje míru znečištění kouře, který následně z komína vychází.
11. 08. 2017
Potřebujete dodatečný komín? Máme pro vás řešení.
Důvodů k výstavě dodatečného komína je mnoho.  V některých stavbách zejména z 90. let komín chybí úplně a vytápí se elektřinou. Někde je komín napojený na hlavní zdroj vytápění a majitelé touží po doplňkovém zdroji tepla v podobě krbu.