Předimenzovaná výstavba 90. let je minulostí. Čím větší nahradilo čím úspornější, tím lepší. Důvodů je více. Kompaktnější domy nespotřebují tolik materiálu při výstavbě a následně tolik energie při provozu a jsou méně náročné na údržbu a úklid. Zkrátka úsporná výstavba začíná dominovat zejména bytové výstavbě.
Irský pilotní projekt hodný následování
V listopadu roku 2014 se Schiedel na půdě Irského muzea moderního umění podílel na zajímavém projektu, který je ukázkovým příkladem úsporné výstavby se sociálním přesahem. Na pozemku muzea se uskutečnila 3denní proměna starého lodního kontejneru na komfortní bydlení pro celou rodinu pod názvem „Ripple projekt“. Přípravy projektu iniciovala Carol Tallon a Derek Trenaman a jeho tým z Ceardean Design & Construction v Dublinu a spouštěcím impulzem byla finanční krize a pád trhu s nemovitostmi. Cílem bylo ukázat, že nízkonákladové bydlení nemusí nutně znamenat velké ústupky v komfortu a naopak osvobodí majitele od břemena celoživotního vysokého úvěru. Přípravy projektu zabraly téměř dva roky, ale výsledek stál za to. Na projektu se podílelo 60 subjektů, které přispěly prací nebo materiálem. Jednou z firem byla i společnost Schiedel, která dodala do projektu komín Eco Icid (český ekvivalent systému ICS), který se pro tento typ projektu ukázal nejvhodnější. Stavba byla navržena v pasivním standardu a vzhledem k relativně malé ploše obstarají vytápění solární panely v kombinaci s krbovými kamny. „Společnost Schiedel se v zemích své působnosti snaží o zapojení do smysluplných osvětových projektů, neboť cítíme zodpovědnost nejen vůči jednotlivým zákazníkům, ale i ke společnosti jako celku. Zapojení do společensky prospěšných a inovativních projektů je pro nás vždy čest.“ Říká marketingový ředitel české společnosti Schiedel Ing. Tomáš Pogány.
Hotová stavba byla předána nadaci St. Vincent de Paul, která pomáhá lidem bez domova. Stavba byla přesunuta do Longfordu, kde se nachází centrum pro ženy a děti v nouzi. Přechodný domov tak zde najdou potřebné rodiny v tíživé situaci.
Minimalizace spotřeby je nutností budoucnosti
Ripple Project se v Irsku stal první vlaštovkou kontejnerové výstavby. Podobných projektů vznikla od roku 2014 celá řada. Kontejnerové bydlení získává na popularitě i u nás a nemusí se jednat pouze o přechodné bydlení pro lidi v nouzi. Na projektu Ripple je vidět, že kontejnerové bydlení může plnohodnotně nahradit klasické bydlení. Do dvanáctimetrového kontejneru se vměstná ložnice, kuchyňský a obývací kout, koupelna i komora a investice oproti klasické zděné stavbě je zhruba poloviční. Pro ty, co hledají alternativní bydlení a nechtějí se stát celoživotními otroky vysokých splátek hypotéky, může být podobný projekt řešením. Navíc vzrůstající poptávku po bydlení není možné do budoucna saturovat tradiční výstavbou, která, pokud je provedena tzv. od základů, je velmi náročná na spotřebu materiálu, který většinou pochází z neobnovitelných zdrojů. Pokud naše generace nebude chtít zanechat pro budoucí potomky „spálenou zemi“, musíme tuto skutečnost akceptovat a hledat řešení zejména v podobě recyklace materiálu a snížení nároků na vlastní bydlení. Přestavba lodních kontejnerů tak přesně zapadá do výzev budoucnosti a splňuje požadavky na udržitelné bydlení.