Plánujete dřevostavbu? Máme pro vás ideální komín



Při výběru komínového systému pro dřevostavby je potřeba sledovat celou řadu specifických požadavků. Dřevo jako hlavní stavební prvek má velmi nízkou teplotu vzplanutí, a proto by nás v první řadě mělo zajímat požárně bezpečnostní řešení spalinové cesty a správné oddilatování komínové konstrukce.


Svou roli hrají i statické aspekty - zděné komíny musí být dobře uloženy na únosném základě. Pokud jim dáme přednost před lehkými nerezovými systémy, základovou desku je zapotřebí v místě uložení komínu speciálně vyztužit. Hlavními přednostmi moderních dřevostaveb je nízká energetická náročnost a snadná a rychlá montáž stavby. Ani tato kritéria bychom při hledání správného komínového systému neměli spouštět ze zřetele.


Jedinečná symbióza keramiky a nerezu

 

Specifické požadavky dřevostaveb byly jedním z impulzů, které inspirovaly technology společnosti Schiedel k vývoji komínového systému Schiedel Kerastar. Tento na první pohled lehký nerezový komín je ve skutečnosti dokonalou symbiózou dvou rozdílných materiálů - keramiky a nerezové oceli. Dokonale tak kombinuje jejich základní přednosti: díky vnitřní keramické vložce je výjimečný svou těsností, odolností proti vlhkosti a vyhoření či dlouhodobou životností. Díky lehké nerezové konstrukci zase není náročný na statické zajištění, ani závislý na dispozičním řešení interiéru. Jeho nespornou výhodou je i jednoduchá a rychlá montáž bez přítomnosti mokrých procesů. Pro instalaci komínového systému Schiedel Kerastar se tak mohou zákazníci rozhodnout i dodatečně, když už mají dokončenou celou stavbu.

 

Nadstandardní izolace

 

Základní konstrukce komínu Schiedel Kerastar je třísložková: uvnitř systému se nachází tenkostěnná šamotová vložka, která je od vnějšího nerezového pláště odizolovaná rohoží z minerálního vlákna o tloušťce 60 mm. To je na našem trhu spíše výjimkou, standardní tloušťka izolačních rohoží se pohybuje do maxima 50 mm. Šesticentimetrová izolace je odolná při vyhoření sazí a zaručuje nízkou teplotu vnějšího povrchu. Díky tomu je dostačující standardní bezpečnostní odstup 5 cm od hořlavých stavebních materiálů. Další výhodou použité izolační rohože je absence podélných švů. Technologové značky Schiedel tak vyloučili možnost vzniku tepelných mostů, které vedou k nadměrnému ochlazování spalin a následnému snížení komínového tahu.

 

Špičková keramika

 

Pro komínový systém Schiedel Kerastar zvolili specialisté Schiedelu tenkostěnnou vnitřní vložku, která je českým zákazníkům dobře známá například ze stavebnicového systému Schiedel Absolut. Při použití tohoto typu šamotových vložek mají investoři neomezené možnosti při volbě konkrétních typů spotřebičů. Nepropustná tenkostěnná vložka je velmi odolná vůči vlhkosti i vyhoření a lze ji proto napojit na všechny typy spotřebičů (olejové, plynové závěsné i stacionární, na pevná paliva), s provozní teplotou do 400 °C, pracujících v podtlakovém provozu a pro všechny druhy paliv (zemní plyn, propan, olej, dřevo, biomasa) od nízkých teplot spalin po vysoké. Díky zmiňovaným provozním vlastnostem tento komínový systém nepotřebuje žádné zadní odvětrávání, které by zvyšovalo infiltraci vzduchu v interiéru. To ocení především majitelé dřevostaveb v energeticky úsporném nebo nízkoenergetickém standardu.

 

Flexibilní montáž

 

Systém Schiedel Kerastar se vyrábí v průměrech 140, 160, 180, 200 a 250 mm. Výška jednotlivých prvků je 165, 330 a 665 mm, součástí příslušenství jsou T-kusy, čistící kusy, běžné roury, kondenzátní misky a průchodky. Komínový systém lze zakládat na výškově přestavitelnou stoličku, na dno s odvodem kondenzátu a podpěrou umístěnou přímo na podlahu, nebo na patní konzolu, která je osazena na svislé konstrukci. Na fasádě je třeba kotvit komín vždy po přibližně čtyřech metrech pomocí lůžek a každých osm metrů pomocí lůžka vyneseného na konzole. Volný přesah komínu od posledního kotvení může být max. 1,5 metru. Systém je certifikován v souladu s platnými evropskými normami a je na něj vydáno evropské prohlášení o shodě.

Vynikající vlastnosti šamotové vložky, lehký obvodový plášť, snadno a rychle smontovatelné díly, možnost výstavby i bez založení, to vše jsou přednosti systému Schiedel Kerastar, které ho předurčují k použití pro moderní dřevostavby. Za zmínku stojí ale i atraktivní zevnějšek, díky němuž se komín může stát svébytným architektonickým prvkem v exteriéru i interiéru stavby.

Srdcem systému Kerastar je tenkostěnná vložka.
Zakládání komínu Kerastar.
Komínový systém lze zakládat na výškově přestavitelnou stoličku.
Kerastar má nadstandardní tloušťku izolace 60 mm.
Nerezové komíny Schiedel jako svébytný architektonický prvek.
Příslušenství komínového systému Schiedel Kerastar je široké.
Schiedel Kerastar: jedinečná symbióza keramiky a nerezu.
Jednoduchá montáž je hlavní předností moderních dřevostaveb.
Ostatní články této kategorie: