Investice do nového kvalitního komína představuje cca 2% z celkového rozpočtu stavby průměrného rodinného domu. To je položka, která se v případě nutnosti dá ušetřit jinde, například v rámci vybavení. Přesto se najde mezi investory novostaveb velké procento lidí, kteří se rozhodnou na komínu ušetřit.
Bezpečný komín za „pár korun“ neseženete
Lákavých nabídek na “zaručeně bezpečné“ komínové systémy najdete na internetu nespočet. Odborníci však varují, že v případě komína platí dvojnásob pečlivý výběr a důraz na prověřenou kvalitu. Že se nejedná o plané bití na poplach, dokládají statistiky Hasičského záchranného sboru České republiky. Požáry od komína jsou v topné sezóně na denním pořádku. Způsobené škody dosahují každoročně několik desítek milionů korun a mnohé požáry mají fatální následky. Celá řada investorů spoléhá na to, že jim případné škody zaplatí pojišťovna. Ta se však vždy zajímá o dokumenty o pravidelné údržbě a certifikáty dokazující bezpečnost komínového tělesa. Ty ale k podezřele levným komínům pochybného původu nedostanete.
Výrobce certifikovaných komínových systémů, společnost Schiedel, nabádá české zákazníky, aby se v případě pořízení nového komína či jeho rekonstrukce obraceli na odborníky a nespoléhali se na nabídku levných komínů kolující internetem. Na komínu zkrátka závisí bezpečnost celé stavby, a proto se něm šetřit nevyplácí.
Komín musí zvládnout i extrémní situace
Komínové systémy Schiedel jsou testovány a certifikovány jako celek a jako takové musí vyhovovat velmi přísným kritériím. Na trh jsou tak posílány pouze výrobky prvotřídní kvality. Pochybení zkrátka nepřichází v úvahu. Ani při extrémních situacích, jakým je bouchnutí sazí, tak není váš dům ohrožen. V této situaci dosahuje teplota uvnitř komínové vložky až 1000°C. Této teplotě musí systémové vícevrstvé komíny, které jsou odolné na hoření sazí (G), dle aktuální normy ČSN EN 734201 odolat. Celá řada vícevrstvých komínových systémů nabízených na internetu ale otevřeně tuto normu nesplňuje.
Bezpečná výstavba komína závisí na detailech
Komínové systémy Schiedel mají navíc řádně a jednoduše řešené problematické detaily, jakým je například prostup nerezových, ale i zděných komínových těles hořlavými konstrukcemi. Problematickým je zejména bezpečný a těsný prostup střešní konstrukcí kolem hořlavých parotěsných fólií. Před několika lety uvedla společnost Schiedel na trh produkt Schiedel VermiS, který řeší bezpečný průchod nerezového komína střešní konstrukcí. V letošním roce rozšířila svou nabídku o novinku Schiedel VermiS ZERO, který řeší stejný problém u zděných komínových systémů v nízkoenergetických a pasivních domech. Vytvoření bezpečného prostupu komína střechou se provede složením několika tvarově přesných výlisků VermiS nebo VermiS ZERO na bázi Vermikulitu přímo na komínovou konstrukci podle montážního návodu. Vermikulit je izolační materiál s vysokou teplotní odolností, který se v případě potřeby velmi snadno opracovává běžnými ručními nástroji na zpracování dřeva a výsledný tvar se může potom jednoduše upravit podle místních podmínek použití, například podle sklonu střechy. Těsnost mezi komínovým pláštěm a díly VermiS ZERO je zajištěna vysokoteplotním silikonovým tmelem. Spojení parotěsné fólie s dílem VermiS se potom provede standardním způsobem.