Upcycling jako řešení nedosažitelného bydlení



Upcycling znamená přeměna starého nefunkčního produktu v nový materiál s vyšší hodnotou. Ve stavebnictví je úspěšným příkladem upcyclace například přeměna starých lodních kontejnerů na moderní bydlení.


 

Vlastní bydlení je dnes pro mladou generaci i přes slušné výdělky čím dál nedostupnější. Díky stoupajícím cenám stavebních materiálů je dnes problematická i výstavba rodinných domů z tradičních stavebních materiálů mimo centra měst. Trh nabízí naštěstí celou řadu více či méně alternativních způsobů bydlení, ve kterých si uživatel může užívat maximální komfort s relativně malými vstupními náklady, bez toho, aniž by se musel oddat nomádskému stylu života. Tento trend byl jasně vidět i na letošním stavebním veletrhu v Brně, kde se představila celá řada výrobců tzv. tiny domků.

 

Povýšení vyřazeného materiálu
Určitou formou upcyclace je i renovace starých objektů. Zde však nastává problém nejrůznějších nánosů starých materiálu, který je třeba pro dosažení moderního standardu bydlení odstranit a nahradit. Tento proces renovace je však mnohdy tak náročný, že se z finančního hlediska mnohdy nevyplatí. Jiným typem upcyclace je již zmíněné použití starého lodního kontejneru, jako báze budoucího bydlení. Kovová skořepina je použita pro další vrstevní již moderních materiálů.  Společnosti, které se tomuto věnují, pracují na zakázku. Pro zákazníka tak vzniká nové bydlení podle zadaných představ a zcela bez starostí. Produkt se přiváží na stavbu prakticky kompletně sestavený z výrobní haly. Výhodou tohoto typu bydlení je i modulárnost systému.

 

Malý dům pro větší svobodu
Zásadním předpokladem spokojeného, zdravého, úsporného a bezstarostného bydlení je nešetřit na špatných místech. Podstatnou úsporu dosáhne každý investor, pokud se rozhodne, že se uskromní z hlediska zastavěné plochy. Ostatně je nezbytné, aby měl každý rodinný člen vlastní pokoj či koupelnu? Více obytné plochy jistý komfort určitě přináší, ale za jakou cenu? Ostatně psychologové popisují pocity osamění v rámci rodiny, které sdílí velké prostory. Každý si zkrátka zaleze do vlastní nory, což jednoznačně prohlubuje samotu jednotlivých členů domácnosti. Naopak sdílení menšího prostoru v rámci více osob vede sice k třenicím, ale přispívá i k pocitu sounáležitosti. Výhodou u rozměrové malých domů je nejen nízká počáteční investice, ale i nízké náklady na provoz a snadná údržba. Ne nadarmo se tak trend tzv. tiny housing, neboli rozměrově úsporného bydlení stává čím dál tím populárnější. Méně nákladů, méně času stráveného úklidem dává lidem větší svobodu a propůjčuje více času pro individuální zájmy.

 

Tepelný komfort na prvním místě
Tam, kde se naopak šetřit nevyplácí, je konstrukce a základní vybavení každého domu. Výběr prověřeného dodavatele stavební konstrukce a použití prémiových materiálů se z hlediska dlouhodobého výhledu jednoznačně vyplatí. V našich zeměpisných šířkách hraje zásadní roli například tepelný komfort stavby. U rozměrově úsporného bydlení je ideální vytápění dřevem, které se řadí mezi ekologické, lokální a obnovitelné zdroje energie s minimálním dopadem na životní prostředí. Schiedel nyní nabízí několik typů vhodných systémů nerezového komínového tělesa s kompatibilními krbovými kamny. V přestavěných lodních kontejnerech Blokki jsou umístěny výhradně komíny od společnosti Schiedel. V jedné z nejpovedenějších realizací roku 2022 najdeme krbová kamna Schiedel Sirius, které bez problémů vytopí 53m² příjemné obytné plochy.

Ostatní články této kategorie:

14. 02. 2023
Alternativní zdroje vytápění na vzestupu
Krbová kamna zažívají boom. A není divu. Stoupající náklady na energie a nejistota jejich dodávek nutí spotřebitele hledat alternativy. Jednou z nich je vytápění dřevem, obnovitelným zdrojem, kterého je v našem regionu relativní dostatek. 
03. 02. 2022
Schiedel na zelené vlně
Vytápění domácností stále negativně ovlivňuje kvalitu ovzduší. Zodpovědný přístup a sázka na vyspělé technologie se tak vyplatí každému, nejen z důvodu dlouhodobých úspor za energie, ale i z ohleduplnosti k sobě samému a svému bezprostřednímu okolí.
03. 01. 2022
Venku zima, uvnitř teplo
Kvalita bydlení zaznamenala v posledních desetiletích veliký posun. Zejména, co se tepelného komfortu týče, jsme se dostali na zcela jinou úroveň, než na jakou byly zvyklé předchozí generace. Po letech tápání a ladění detailů je možné s čistým svědomím říci, že bydlení v moderních pasivních domech se s komfortem starších staveb opravdu nedá srovnat. Novými technologiemi a stavebními materiály byly vyřešeny dříve všudypřítomné úniky tepla z interiérů budov. V posledních letech se díky technologii řízeného větrání s rekuperací vzduchu podařilo vyřešit i další problém, dostatečný přísun čerstvého vzduchu bez toho, aniž bychom pouštěli pracně nahromaděné teplo ven. 
19. 10. 2021
WAKAFLEX – netoxický komínový lem
Prostup komínového tělesa střechou představuje vždy problematický spoj, který zvláště u dokonale zateplených budov musí být těsný, aby nedocházelo k nežádoucímu úniku tepla. Společnost Schiedel nabízí celou řadu systémových řešení, které zajišťují bezpečný a těsný prostup. 
11. 01. 2021
Topit či netopit dřevem? Ano, ale držte se jasných pravidel!
Vytápění dřevem představuje spolehlivý zdroj příjemného sálavého tepla odpradávna. Zvláště v našem regionu patří dřevo k dostupnému, obnovitelnému a levnému zdroji energie. U stálého bydlení se většinou jedná o doplňkový zdroj, který zajistí větší svobodu na externích dodavatelích energie, na které nemusí být vždy 100% spoleh. Pokud i vy patříte k těm, kteří již vytápí alespoň částečně dřevem, případně o tom uvažujete, je třeba držet se několika základních pravidel, díky kterým maximálně využijete potenciál dřeva, bez toho, aniž byste „podkuřovali“ sobě, či lidem ve vašem okolí.
20. 10. 2020
Komíny na míru si získávají české zákazníky
Stavební trh dlouhodobě trpí odlivem kvalitní řemeslné pracovní síly. Mladí absolventi nedokáží saturovat odchod starší generace do důchodu, který na rozdíl od jiných odvětví není vzhledem k celoživotní těžké práci možné odkládat. Výrobci stavebních materiálů jsou tak stále častěji tlačeni k vývoji produktů, jejichž použití je co nejjednoduší a snižuje zejména časové nároky přímo na stavbě. 
26. 08. 2020
Dům bez komína? Raději ne!
Plánujete stavět nový dům a počítáte, kde by se dalo ušetřit? Že byste oželeli komín? Ostatně, proč utrácet za jeho pořízení, když nezbytné vytápění kvalitně zatepleného domu zvládne například podlahové vytápění? 
20. 07. 2020
I v malém domě si můžete užívat maximální komfort
Vlastní bydlení v centrech velkoměst se pro mladou generaci stává pomalu, ale jistě nedosažitelnou metou. I přes současnou krizi turismu a dočasné uvolnění tzv. airbnb bytů, se dle analytiků nedá očekávat ani přílišný pokles cen u nájemních bytů. Logicky tak celá řada mladých rodin volí raději vlastní, byť mnohdy alternativní formy bydlení. Nicméně není nutné okamžitě oželet veškerý komfort a vrhnout se na nomádský způsob života. Trh nabízí i celou řadu více či méně tradičních způsobů bydlení, ve kterých si můžete užívat maximálního komfortu, bez toho, aniž byste museli splácet příliš vysokou hypotéku po zbytek vašeho života. 
27. 01. 2020
Dům budoucnosti se bez krbu neobejde
E4 dům budoucnosti představuje unikátní projekt společnosti Wienerberger ve spolupráci s předními výrobci stavebních materiálu v České republice. Jeho cílem je představit ucelený soubor konstrukčních řešení za použití tradičních materiálů vysoké technologické kvality. 
22. 11. 2019
Schiedel válcuje konkurenci komplexní nabídkou pro váš dům
Vytápět, větrat a žít, tak zní slogan společnosti Schiedel. Uvedení novinky KombiAir uzavřelo kruh a definitivně naplnilo filosofii společnosti. Schiedel se tak stal jedním z nejkomplexnějších poskytovatelů stavebních konstrukcí na trhu. Důvod je jednoduchý. Zákazníci 21. století jsou nekompromisní a zjednodušení a zrychlení nákupu vítají i při stavbě domu, která sama o sobě přináší nespočet nástrah a překážek, kladených nejen ze strany úřadů, ale daných i například nedostatkem řemeslníků a zvyšující se cenou za práci. Ulehčení výběru a nákupu stavebního materiálu je tak malou kompenzací k jinak stále komplikovanějším procesům spojeným se stavbou.
24. 10. 2019
BIM - inteligentní nástroj pro tvorbu a správu objektů
Co se skrývá za zkratkou BIM? Jedná se o tzv. Informační model budovy, který usnadňuje komunikaci mezi jednotlivými subjekty podílejícími se na projektování, výstavbě a správě objektu. Jedná se o takzvaný vícerozměrný model budovy, do kterého se kromě klasického 3D geometrického modelu může  promítnout i čas, případně spotřeba energie a finance vynaložené na správu a údržbu objektu.
13. 02. 2019
Potřebuje pasivní dům komín?
Rok 2020 přinese radikální změnu ve výstavbě rodinných domů. Všechny stavby budou muset vykazovat téměř nulovou spotřebu energie. Celé odvětví stavebnictví se bude muset tomuto trendu přizpůsobit.
18. 01. 2019
Komínové trendy se nesou na vlně efektivity a energetických úspor
Nárůst výstavby v nízkoenergetickém a pasivním standardu klade velké nároky na utěsnění obálky domu. Jakýkoliv zásah do kompatibility domu je tak nežádoucí. Případně jsou kladeny velké nároky na technický standard částí domu, které prochází obálkou domu. Jak se s touto skutečností vypořádala společnost Schiedel?
10. 05. 2018
Kingfire GRANDE S: Třístranný krb pro maximální požitek z ohně
Na letošním Stavebním veletrhu v Brně představil Schiedel novinku Kingfire Grande S. Jedná se o zcela unikátní monolitický komínový systém se zabudovanou třístrannou krbovou vložkou. Vizuálně působivý krb splňuje ty nejnáročnější technické požadavky a je zcela nezávislý na vzduchu z interiéru.
12. 10. 2017
Kingfire LineareG – krb na dálkové ovládání
Novinkou roku 2017 je tzv. chytrý komín s integrovaným plynovým krbem, který je ovládán chytrým telefonem nebo tabletem. Jeho provoz tak klade na své uživatele minimální nároky.
05. 05. 2017
Ideální krb do menších prostor
Čím dál více lidí se při výstavbě domu rozhoduje pro instalaci krbové vložky. Doplňkový zdroj tepla usnadní vytápění mimo topnou sezónu, kdy je hlavní zdroj v podobě plynu nebo elektřiny vyřazen. Nicméně při současných rozmarech počasí je občasné přitopení žádoucí. V té době je krb k nezaplacení. Mnoho stavebníků se k instalaci krbu přiklání čistě z pocitového důvodu. Posezení u krbu s tím, koho máte rádi a se skleničkou něčeho dobrého, je pro mnohé lidi synonymem domácí pohody.
17. 08. 2016
Schiedel Kombigas = jeden komín pro dva rozdílné spotřebiče
Unikátní komínová soustava pro plynový kotel a krbovou vložku Schiedel KombiGas představuje unikátní komínovou soustavu, která umožňuje napojení dvou rozdílných spotřebičů - plynového kotle a krbové vložky. Vhodná kombinace dvou zmiňovaných zdrojů vytápění může rovněž přispět k optimalizaci energetické náročnosti budovy.
03. 04. 2016
Regionální vzdělávací centrum stavebních řemesel bylo otevřeno
Společnost Schiedel podpořila tento projekt dodáním svých funkčních keramických i nerezových komínů.
14. 08. 2015
České ručičky nově i v oboru KOMINÍK
V rámci brněnského stavebního veletrhu se jako jeden z doprovodných programů uskutečnil čtvrtý ročník Mistrovství České republiky v oboru kominík. Letos poprvé byl tento učební obor zařazen do Projektu Přehlídka Českých ručiček.
29. 06. 2014
Biomasa vytlačuje uhlí. Češi topí více ekologicky
V roce 2013 si koupilo nový kotel přes 107 tisíc zákazníků, což je nejvíce za posledních pět let. A poprvé se více lidí přiklonilo ke kotli na biomasu než na uhlí. Jde o trend, kterým se Česká republika přibližuje Rakousku nebo Německu. Ukázaly to statistiky Klastru Česká peleta.
07. 11. 2011
Dřevo se vrátilo jako biomasa
Topení biomasou je dnes synonymem ekologického chování. Ale nevolí ho jen nadšení ochránci přírody, ale my všichni, kdo milujeme příjemné sálavé teplo krbu či kamen. Vždyť jde především o staré známé dřevo, se kterým však umíme zacházet lépe než dřív.
03. 08. 2016
Komín i krb jedním šmahem: komín s integrovanou krbovou vložkou!
Dvě mouchy jednou ranou: tímto mottem se zřejmě inspirovali specialisté společnosti Schiedel při vývoji nového modulového komínu Schiedel Kingfire Parat. Jedná se o kompletní komínový systém, který má navíc do paty integrovanou krbovou vložku. Jinak řečeno, jde o spalinovou cestu i topný spotřebič v jednom.