Upcycling znamená přeměna starého nefunkčního produktu v nový materiál s vyšší hodnotou. Ve stavebnictví je úspěšným příkladem upcyclace například přeměna starých lodních kontejnerů na moderní bydlení.
Vlastní bydlení je dnes pro mladou generaci i přes slušné výdělky čím dál nedostupnější. Díky stoupajícím cenám stavebních materiálů je dnes problematická i výstavba rodinných domů z tradičních stavebních materiálů mimo centra měst. Trh nabízí naštěstí celou řadu více či méně alternativních způsobů bydlení, ve kterých si uživatel může užívat maximální komfort s relativně malými vstupními náklady, bez toho, aniž by se musel oddat nomádskému stylu života. Tento trend byl jasně vidět i na letošním stavebním veletrhu v Brně, kde se představila celá řada výrobců tzv. tiny domků.
Povýšení vyřazeného materiálu
Určitou formou upcyclace je i renovace starých objektů. Zde však nastává problém nejrůznějších nánosů starých materiálu, který je třeba pro dosažení moderního standardu bydlení odstranit a nahradit. Tento proces renovace je však mnohdy tak náročný, že se z finančního hlediska mnohdy nevyplatí. Jiným typem upcyclace je již zmíněné použití starého lodního kontejneru, jako báze budoucího bydlení. Kovová skořepina je použita pro další vrstevní již moderních materiálů. Společnosti, které se tomuto věnují, pracují na zakázku. Pro zákazníka tak vzniká nové bydlení podle zadaných představ a zcela bez starostí. Produkt se přiváží na stavbu prakticky kompletně sestavený z výrobní haly. Výhodou tohoto typu bydlení je i modulárnost systému.
Malý dům pro větší svobodu
Zásadním předpokladem spokojeného, zdravého, úsporného a bezstarostného bydlení je nešetřit na špatných místech. Podstatnou úsporu dosáhne každý investor, pokud se rozhodne, že se uskromní z hlediska zastavěné plochy. Ostatně je nezbytné, aby měl každý rodinný člen vlastní pokoj či koupelnu? Více obytné plochy jistý komfort určitě přináší, ale za jakou cenu? Ostatně psychologové popisují pocity osamění v rámci rodiny, které sdílí velké prostory. Každý si zkrátka zaleze do vlastní nory, což jednoznačně prohlubuje samotu jednotlivých členů domácnosti. Naopak sdílení menšího prostoru v rámci více osob vede sice k třenicím, ale přispívá i k pocitu sounáležitosti. Výhodou u rozměrové malých domů je nejen nízká počáteční investice, ale i nízké náklady na provoz a snadná údržba. Ne nadarmo se tak trend tzv. tiny housing, neboli rozměrově úsporného bydlení stává čím dál tím populárnější. Méně nákladů, méně času stráveného úklidem dává lidem větší svobodu a propůjčuje více času pro individuální zájmy.
Tepelný komfort na prvním místě
Tam, kde se naopak šetřit nevyplácí, je konstrukce a základní vybavení každého domu. Výběr prověřeného dodavatele stavební konstrukce a použití prémiových materiálů se z hlediska dlouhodobého výhledu jednoznačně vyplatí. V našich zeměpisných šířkách hraje zásadní roli například tepelný komfort stavby. U rozměrově úsporného bydlení je ideální vytápění dřevem, které se řadí mezi ekologické, lokální a obnovitelné zdroje energie s minimálním dopadem na životní prostředí. Schiedel nyní nabízí několik typů vhodných systémů nerezového komínového tělesa s kompatibilními krbovými kamny. V přestavěných lodních kontejnerech Blokki jsou umístěny výhradně komíny od společnosti Schiedel. V jedné z nejpovedenějších realizací roku 2022 najdeme krbová kamna Schiedel Sirius, které bez problémů vytopí 53m² příjemné obytné plochy.